• E-mærket
  • Kundeservice 60 13 93 99
  • Betal med EAN eller dankort

Drikkelåg med huller sænker hastigheden meget

Stykpris v/ 1 stk. 33,75 DKK

Stykpris v/ 20 stk. 28,69 DKK 33,75 DKK

(inkl. moms)
Model/Varenr.: 4201
Lagerstatus: Forventet leveringstid 1-3 dage
stk.

Dette enkle drikkelåg har en terapeutisk funktion, fordi væsken løber meget langsomt ud, så den er nemmere at styre for læber og tunge. 

Låget er designet til at forsvinde næsten helt inde i koppen, hvor det ser ud til at svæve. Låget reducerer risikoen for at fejlsynke, fordi synkerefleksen udløses ved at læberne berører låget. Derudover kan du mærke drikkens temperatur med dine læber, og du risikerer ikke at brænde din mund så nemt som med en tudkop, hvor væsken kommer længere ind på tungen. Låget er en nyttig hjælper både i private omgivelser og ved professionel pleje til børn, til ældre, til personer med sygdomme som slagtilfælde, Alzheimer's, demens, multipel sklerose, Parkinson's og til personer med synkebesvær / dysfagi.
Derudover så fungerer drikkelåget om sommeren som insektafvisende.

Passer til disse krus nr. 425, 426, 427, 4500 og 4501. 🇩🇪

Drikkelåg får væsken til at løbe langsommere, så det er nemmere at styre væsken, når man drikker. 

Alternativ til sugerør 

Låget er et rigtigt godt alternativ til sugerør, hvis sugerøret bliver bidt i eller trukket længere ud. Hvis det er svært at drikke af sugerør, er det ofte fordi tænderne ikke kan lade være med at bide i det, fordi læberne ikke kan lukke tilstrækkeligt tæt om sugerøret og fordi tungen er for langt fremme i munden. I disse situationer er det ofte en langt bedre støtte til mundens udvikling at drikke af et af lågene med slidser nr. 4202 eller dette med huller, fordi væsken løber langsomt ud. 

.. og kan også bruges til sugerør

Låget har hul, der passer til vores sugerør nr. 719, så derfor kan drikkelåget dække flere forskellige behov.

Ingen stigmatisering

Låget er gennemsigtigt og næsten usynligt, da det næsten helt forsvinder inde i koppen. I modsætning til tudkoppen er det diskret, stigmatiserer ikke og ses næsten ikke ved første øjekast

Produktinformation 

Kan bruges både med og uden sugerør. 

  • diskret låg med en masse små huller, som "forsvinder" nede i kruset
  • diameter 7 cm
  • materiale PP
  • vægt 12 g
  • hovedet  behøver ikke at blive lænet bagover
  • kan også bruges til sugerør 
  • Bisphenol-A-free (BPA-free)
  • tåler opvaskemaskine
  • tåler mikrobølgeovn
  • fødevaregodkendt 
  • bæredygtigt genanvendeligt plastic
  • 100 % Made in Germany

Kunder der har købt dette produkt har også købt

Letsip Mundstykke V1

6127


Diameter 20 mm designet med en særlig vinkel for at give den rette vibration, udviklet til brug sammen med Letsip® pulserende håndtag (medfølger ikke).


Forventet leveringstid 1-3 dage

547,50 DKK

(inkl. moms)
Vis produkt

Letsip S2

6106


25 mm bred ideel til både passiv og aktiv træning. Træn mundlukke og ansigtsmuskulatur, som er forbundet med læberne. 


Forventet leveringstid 1-3 uger

547,50 DKK

(inkl. moms)
Vis produkt

Letsip S3

6107


45 mm bred til både passiv og aktiv træning af læbelukke og ansigtsmuskulatur. Til individuel hjemmetræning eller terapeutisk brug. 


Forventet leveringstid 1-3 dage

547,50 DKK

(inkl. moms)
Vis produkt

Letsip V0 komplet

6110


Stimulering af tunge og mund. Mundstykket er 20 mm i diameter, håndtaget har sonisk pulsering. Det nye pulserende håndtag er lydsvagt og oplades med USB-C-opladning (oplader følger ikke med). 


Forventet leveringstid 1-3 dage

1.560,00 DKK

(inkl. moms)
Vis produkt