• E-mærket
  • Kundeservice 60 13 93 99
  • Betal med EAN eller dankort

Letsip Mundstykke V2

547,50 DKK

(inkl. moms)
Model/Varenr.: 6128
Lagerstatus: Leveringstid 1-3 dage
stk.

Letsip® V2 Mundstykke (bredde 25 mm) er en del af Letsip V-serien og er designet som mundskærm med en bred form, der giver en større berøringsflade. Dette design sigter mod at forbedre stimuleringen af musklerne omkring mundregionen og giver brugerne en unik træningsoplevelse. Mundstykket er skabt til brug sammen med Letsip® pulserende håndtag (bemærk, håndtag medfølger ikke), og det er en del af en alsidig produktserie.

Letsip redskaberne bruges til Castillo Morales-konceptet, som er en omfattende tilgang til neurologisk rehabilitering, der fokuserer på sensorisk-motoriske og orofaciale vanskeligheder hos både børn og voksne. Derudover anvendes Letsip træningsredskaberne til Oral Placement Terapi-øvelser, OMFT og andre mundmotoriske koncepter. 

Letsip er udviklet i Norge af logopæd med mere end 20 års erfaring.

Forskning viser, at træning med Letsip redskaber giver: 

  • Bedre muskelkontrol  
  • Bedre bevægelighed
  • Bedre udholdenhed

Formen og størrelsen af dette mundstykke er omhyggeligt udviklet for at maksimere berøringsfladen og dermed give en mere effektiv stimulering af musklerne. Dette gør det muligt at målrette træningen af muskulaturen omkring læber, kinder og tunge og opnå øget muskelaktivitet og tonus.

Letsip V-serien, som dette mundstykke er en del af, er skabt til at tilbyde dyb sonisk vibration, der trænger dybt ind i musklerne og fremmer træning og styrkelse af orofacial muskulatur. Dette produkt er ikke legetøj og bør kun bruges under opsyn af voksne. Letsip V2 suppleringsmundstykke er udviklet med henblik på at give en mere intens og effektiv træningsoplevelse, og det passer sammen med Letsip® pulserende håndtag, der dog ikke følger med i pakken.

Udover at bruge produktet som en del af træningsrutinen kan Letsip V2 mundstykket også være relevant for personer, der deltager i Orofacial regulerings terapi. Den brede form og den dybe soniske vibration skaber en målrettet og stimulerende oplevelse, der kan hjælpe med at forbedre muskelkoordination og orofaciale funktioner.

Muskulaturen omkring mundregionen spiller en afgørende rolle i mange daglige funktioner som spisning, drikke, tygge og artikulation. Letsip V2 suppleringsmundstykke er en del af Letsip V-serien, der er inspireret af Castillo Morales-konceptet, der sigter mod at forbedre sensorisk-motoriske, orofaciale og kommunikative færdigheder hos børn og voksne med udfordringer på disse områder. Det er dog vigtigt at huske, at Letsip-produkterne ikke er legetøj og bør bruges under opsyn af voksne.

Se videoer af Letsip her

Letsip V-serien fik nyt håndtag i oktober 2025.
Det nye håndtag er kompatibelt med alle mundstykker.
Små ændringer i udformningen betyder, at overgangen mellem mundstykke og håndtag er ændret og giver håndtaget et bedre greb, står mere stabilt og opfylder kravene til USB-C-opladning, som nu er standard i Europa.

Derudover er det nye håndtag lydsvagt og husker den sidste indstilling.

Information

LETSIP V-serie pulserende håndtag

Håndtaget rengøres med en fugtig klud og tåler stænk af vand.
Det kan desinficeres med klud eller spray. Langvarig brug af sprit til desinfektion kan dog medføre misfarvning af håndtaget.

Sådan bruges håndtaget:

  • Start ved at trykke på on/off-knappen.

  • Sluk ved at trykke én gang på knappen efter ca. 5 sekunder.

  • Tryk flere gange på on/off for at skifte mellem forskellige tilstande.

Smart hukommelsesfunktion vælger automatisk den senest anvendte tilstand.

Tilstande: Strong – Pulse1 – Pulse2 – Pulse3 – Sensitive

Motor: 43.000 pulser pr. minut i Strong-tilstand

Batteri: Genopladeligt batteri med USB-C-kabel

Rengøring og desinfektion af produkter, der skal i munden

  • Vask og fjern synligt snavs med sæbe og vand.

  • Brug et overfladedesinfektionsmiddel med over 70 % sprit. Bemærk, at desinfektion med sprit over tid kan føre til misfarvning af håndtaget.

  • Det anbefales at bruge et desinfektionsmiddel med under 70 % sprit, fx Antibac® Premium (produktet dyppes eller påføres i 30 sekunder).

  • Midler med over 70 % sprit har en bred virkning mod virus og egner sig derfor særligt til brug i situationer med øget risiko for smitte eller ved kendt infektion.
    Væsken fordamper hurtigt og efterlader ingen rester på overfladen, så der er ingen behov for efterbehandling.

  • Følg altid lægens anbefaling ved patienter med åbne sår, immunsygdom eller ved forekomst af antibiotikaresistente bakterier.

  • OBS: Al rengøring af plastmateriale ved høj varme kan over tid reducere plastens form og styrke.

Letsip® V-serie pulserende håndtag
er internationalt certificeret: CE, FC, RoHS, IPX7

Advarsel

Letsip-produkterne er ikke legetøj og skal altid anvendes under opsyn af en voksen.
Alle Letsip-produkter kan bruges i munden og på huden.
Udvis forsigtighed ved brug på slimhinder i munden og på irriteret eller udsat hud.
Vibration på halspulsårer frarådes.
Kontrollér produktet før hver brug – ved første tegn på skade eller svækkelse skal produktet kasseres.
Vask grundigt med sæbe og varmt vand inden første anvendelse.

Kunder der har købt dette produkt har også købt

Chewy Tubes Super grøn

32


Original Chewy Tubes.

Massiv version som er velegnet til både børn og voksne. Str. ca. 10 x 6 cm. Bland selv 20 Chewy Tubes og få 10% rabat


Leveringstid 2-5 hverdage

110,00 DKK

(inkl. moms)
Vis produkt

Easy Bottle med indbygget læbestop

4210


2 stk. pakning. Overgangen fra flaske til kop bliver lettere med dette specielt udviklede sugerør med indbygget læbestop og korrekt placering af sugerøret i koppen. Læber og tunge støttes til de rigtige bevægelser. 🇳🇴


Leveringstid 1-3 dage

872,50 DKK

(inkl. moms)
Vis produkt

Letsip V1 komplet

6111


Øvelse for kinderne ved at runde læber, lukke læberne og trække mundvigen ud til siderne. Det nye pulserende håndtag er lydsvagt og oplades med USB-C-opladning (oplader følger ikke med). 


Leveringstid 1-3 uger

1.560,00 DKK

(inkl. moms)
Vis produkt