• E-mærket
  • Kundeservice 60 13 93 99
  • Betal med EAN eller dankort

Implementering og erfaringsbaseret praksis med OMAT® mv. November 2025

4.375,00 DKK

(inkl. moms)
Model/Varenr.: 5030-3
Lagerstatus: Ledige pladser

Implementering og erfaringsbaseret praksis med Oralmotorisk Aktivitetsterapi® samt andre oralmotoriske koncepter 27. november 2025 

Vi tager udgangspunkt i deltagernes erfaringer af best practice med at implementere øvelser i barnets hverdag samt vejledning til andre faggrupper og forældre på dette 1-dags kursus. 

Vi analyserer videoer sammen, vi laver træningsplaner og vi definerer målsætning med Oral Nuzo og ICF.

Vi arbejder med deltagernes egne emner, så kurset er praksisnært og konkret. 

Implementering af nye metoder er ofte en stor udfordring efter et kursus. Derfor har Birdhouse tilrettelagt en kursusdag for terapeuter og andre, som arbejder med Oralmotorisk Aktivitetsterapi® og anden oralmotorisk træning.

Kursusdagen er praktisk og konkret, hvor vi bruger deltagernes egne undersøgelser og træningsplaner som grundlag for fælles læring.

Vi gennemgår ICF-modellen på en praktisk letanvendelig måde, der kan bruges som screening eller supplement til andre oralmotoriske undersøgelser.

Kurset giver mulighed for, at alle deltagere får individuel sparring og helt konkrete forslag til undersøgelse eller øvelser, som kan implementeres i egen hverdag.

Vi ved, at den største læring foregår, når man er aktiv og deltagende i egen læringsproces. Derfor tager dette kursus udgangspunkt i deltagernes egne forslag til faglig sparring, ideudvikling og feed-back med henblik på at opnå flere muligheder for at tilrettelægge målrettede træningsforløb i hverdagen.

Kurset er et trygt læringsrum med forståelse for alle deltageres individuelle læringsfokus.

Kursisterne kan medbringe cases fra egen praksis og det må gerne være videooptagelser.

Der må ikke tages billeder, optages video eller lyd på kurset, og alle har tavshedspligt omkring personlige forhold.

Vi arbejder konkret og praktisk med forskellige ICF undersøgelsesmaterialer, som udleveres til kursusdeltagerne.
 

Formål med kurset

  • At få mulighed for grundig gennemgang af egne og andres undersøgelser 
  • At få gennemgået egne og andres træningsplaner og få nye ideer med hjem
  • At få styrket sin fortrolighed og erfaring med alle detaljer i en oralmotorisk undersøgelse
  • At opnå større sikkerhed i tilrettelæggelse af individuelle træningsplaner
  • At få større sikkerhed i at sætte realistiske mål ved anvendelse af Oralmotorisk NUZO® 

Dato: 27. november 2025 kl. 9.00-15.00. Indskrivning fra kl. 8.30.
Forplejning: Morgenbuffet med friskbagt brød, frokost samt eftermiddags kaffe/te med brød og frugt.
Adresse: Birdhouse, Peder Skrams Vej 1, 5220 Odense SØ. Overnatning er ikke inkluderet, men vi anviser gerne til hotel med rabataftale.
Underviser: Helle Grøndahl, aut. ergoterapeut, OPT specialist Level 4 Advanced Professional, Systemisk Coach EMCC Senior Practitioner Level, Bobath Neuro-Developmental Pediatric Therapist (NDT).

Tilmelding: Når du modtager ordrebekræftelse på din tilmelding, er du korrekt tilmeldt. 

Deltagerbevis udleveres efter kurset.


Tilvalg
  • Navn, profession og mail på deltager (Name, title and mail)

  • Jeg har været på OMAT grundkursus (skriv dato og årstal)

  • Jeg ønsker at stå på udsendt deltagerliste (I want to be on pre sent list of participants)

    ( + 0,00 DKK )
    ( + 0,00 DKK )
  • Vegetarkost (Vegetarian)

    Kun efter forudbestilling (Must be pre ordered)

  • Glutenfri kost (Gluten free)

    Kun efter forudbestilling (Must be pre ordered)

  • Vegansk kost (Vegan)

    Kun efter forudbestilling (Must be pre ordered)

Kursusplads