• E-mærket
  • Kundeservice 60 13 93 99
  • Betal med EAN eller dankort

Implementering og erfaringsbaseret praksis med OMAT® 1-dags kursus oktober 2025

4.375,00 DKK

(inkl. moms)
Model/Varenr.: 5030-3
Lagerstatus: Ledige pladser

Implementering og erfaringsbaseret praksis med Oralmotorisk Aktivitetsterapi® 2. oktober 2025

Vi tager udgangspunkt i deltagernes kliniske erfaringer af best practice med at implementere øvelser i barnets hverdag samt vejledning til andre faggrupper og forældre på dette 1-dags kursus. 

Vi analyserer videoer sammen, vi laver træningsplaner og vi definerer målsætning med Oral Nuzo.

Vi arbejder konkret med deltagernes egne emner, så kurset er praksisnært og konkret. 

Implementering af nye metoder er tit den største udfordring efter et kursus. Derfor er dette kursus praktisk og konkret, hvor vi bruger egne undersøgelser og træningsplaner som grundlag for fælles læring. Det giver mulighed for, at alle får individuel sparring og konkrete forslag, som kan implementeres i egen hverdag. 

Vi ved, at den største læring foregår, når man er aktiv og deltagende i egen læringsproces. Derfor tager dette kursus udgangspunkt i deltagernes forslag til faglig sparring, ideudvikling og feed-back med henblik på at opnå flere muligheder for at tilrettelægge træning i hverdagen. 

Kurset er et trygt læringsrum, hvor der er fokus på anerkendelse og forståelse for alle deltageres individuelle læringsfokus.

Kursisterne kan medbringe cases fra egen praksis og det kan være på skrift eller som videooptagelser.

Der må ikke tages billeder, optages video eller lyd på kurset, og alle har tavshedspligt omkring personlige forhold. 

Vi arbejder konkret og praktisk med cases i mindre grupper på kurset. 

Formål med kurset

  • At få mulighed for grundig gennemgang af egne og andres undersøgelser 
  • At få gennemgået egne og andres træningsplaner og få nye ideer med hjem
  • At få styrket sin fortrolighed og erfaring med alle detaljer i en oralmotorisk undersøgelse
  • At opnå større sikkerhed i tilrettelæggelse af individuelle træningsplaner
  • At få større sikkerhed i at sætte realistiske mål ved anvendelse af Oralmotorisk NUZO® 

Dato: 2. oktober 2025 kl. 9.00-15.00. Indskrivning fra kl. 8.30.
Forplejning: Morgenbuffet med friskbagt brød, frokost samt eftermiddags kaffe/te med brød og frugt.
Adresse: Birdhouse, Peder Skrams Vej 1, 5220 Odense SØ. Overnatning er ikke inkluderet, men vi anviser gerne til hotel med rabataftale.
Underviser: Helle Grøndahl, aut. ergoterapeut, OPT specialist Level 4 Advanced Professional, Systemisk Coach EMCC Senior Practitioner Level, Bobath Neuro-Developmental Pediatric Therapist (NDT).

TilmeldingBindende tilmelding senest 15.9.2025. Når du modtager ordrebekræftelse på din tilmelding, er du korrekt tilmeldt. 

Deltagerbevis udleveres efter kurset.


Tilvalg
  • Navn, profession og mail på deltager (Name, title and mail)

  • Jeg har været på OMAT grundkursus (skriv dato og årstal)

  • Jeg ønsker at stå på udsendt deltagerliste (I want to be on pre sent list of participants)

    ( + 0,00 DKK )
    ( + 0,00 DKK )
  • Vegetarkost (Vegetarian)

    Kun efter forudbestilling (Must be pre ordered)

  • Glutenfri kost (Gluten free)

    Kun efter forudbestilling (Must be pre ordered)

  • Vegansk kost (Vegan)

    Kun efter forudbestilling (Must be pre ordered)

Kursusplads